Descrierea postului

Jobul consta in executarea de actiuni care trebuie efectuate prin intermediul mijloacelor de productie si in anumite conditii de mediu,pentru realizarea scopului procesului de munca.

Cerinte

  • Calificare de electrician;
  • Experienta in domeniu de minim 3 ani;

Atributii si responsabilitati

  • selecteaza si foloseste corect aparatura pentru determinarea curentului, tensiunii si
    rezistentei electrice;
  • interpreteaza corect schemele electrice, simbolurile si legile electrice de baza;
  • determina circuitele paralele si in serie;
  • scoate de sub tensiune echipamentele electrice conform normelor tehnice de securitate a muncii şi PSI;
  •  exercita verificarii asupra instalatiilor electrice, vizual, auditiv sau cu ajutorul aparatelor de masura, prin proceduri adecvate, in vederea respectarii normelor PSI;
  • identifica echipamentele si componentele defecte, in vederea remedierii;
  • alege sculele, materialele si aparatele de masura conform schemei de lucru;
  • inlocuieste/repara echipamentul electric defect;
  • reface izolatia circuitului si legaturile de impamantare conform normelor tehnice;
  • repune sub tensiune instalatia electrica in vederea verificării calitatii lucrarii;
  • remediaza eventualele defecte;
  • citeste si interpreteaza corect schema electrica;
  • alege materialele, dispozitivele, echipamentele si aparatele de masura conform specificatiilor din schema;
  • stabileste traseul instalatiei in functie de cerinte si disponibilitati;
  • monteaza tuburile de protectie, conductorii si echipamentele si realizeaza conexiunile si izolatiile conform schemei si normelor tehnice de securitate a muncii;
  • pune sub tensiune instalatia si utilizeaza aparate, tehnici si proceduri specifice pentru
  • verificarea functionarii acesteia;
  • repara sau inlocuieste eventualele echipamente defecte, conductori, izolatii conform cerinţelor;
  • executa inspectii periodice si revizii tehnice ale instalatiilor tehnice;
  • identifica si verifica calitatea materialelor si curata partile accesibile;
  • sa cunoasca caracteristicile constructive si functionale ale utilajelor si instalatiilor cu
  • care lucreaza, sa aplice intocmai normele de functionare si intretinere ale acestora, de
  • protectie a muncii şi PSI;
  • sa asigure potrivit prescriptiilor tehnice, supravegherea permanenta a instalatiilor, utilajelor si a celorlalte mijloace incredintate, sa verifice buna funcţionare a dispozitivelor de siguranta, aparaturii de masura si control;
  • sa ia masuri urgente de lichidare a avariilor si accidentelor atunci cand se produc, sa stea la dispozitia societatii sau sa se prezinte in cel mai scurt timp in caz de avarii sau alte urgente;
  • sa foloseasca si sa pastreze, in conformitate cu regulile stabilite, echipamentul de
    protectie si dispozitivele de siguranta;
  • sa aduca imediat la cunostinta conducerii societatii orice neregula, defectiune, anomalie,
    alta situatie de natura sa constituie un pericol, pe care le constata la locul de munca,
    precum si orice incalcare a normelor de protectie a muncii sau de prevenire a incendiilor;
  • sa nu introduca tigari, chibrituri, brichete, materiale ori produse care ar putea provoca
    incendii sau explozii in zonele de lucru inflamabile;
  • sa inscrie constatarile facute cu ocazia controlului in instalatiii, precum si dispozitiile date;
  • sa respecte normele de sanatate si Securitate in munca precum si normele PSI;
  • sa respecte programul de lucru al societatii;
  • sa nu paraseasca locul de munca decat su acordul superiorului direct sau al administratorului societatii.

Program de lucru

Se lucreaza 8 ore/zi, in mai multe schimburi.

Beneficii

  • Pachet salarial bazat pe grila de salarizare, cu crestere automata in functie de
    vechimea in munca din cadrul companiei;
  • Majorare anuala salariala cu 4%;
  • Prima de fidelitate;
  • Masa de pranz oferita;
  • Cazare pentru cei care nu sunt din Bucuresti in cadrul unitatii de cazare a companiei.

Pentru a apica:

Trimiteți CV-ul dvs. prin e-mail la job@wtb.ro
Numere de contact: +40 752235568