Descrierea postului

Jobul consta in executarea de actiuni care trebuie efectuate prin intermediul mijloacelor de
productie si in anumite conditii de mediu,pentru realizarea scopului procesului de munca.

Cerinte

  • Calificare de electrician;
  • Experienta in domeniu de minim 3 ani;

Atributii si responsabilitati

  • Isi insuseste precis toate operatiile pe care le are de efectuat in cadrul activitatii sale;
  • Face raportul de materiale solicitand sa fie aprovizionat la timp cu tot ce este necesar executarii lucrarilor pe care le are in desfasurare;
  • Raspunde de sculele , utilajele, aparatele, dispozitivele, uneltele pe care le are in gestiune;
  • Intrerupe tensiunea si separa instalatia sau partea de instalatie , dupa caz, la care urmeaza sa lucreze;
  • Identifica instalatia sau partea din instalatie in care urmeaza a se lucra,
  • Verifica lipsa tensiunii si legarea imediata a instalatiei sau a partii de instalatie la pamant si in
    Scurtcircuit;
  • Delimiteaza corespunzator zona de lucru;
  • Se asigura impotriva accidentelor de natura neelectrica care ar putea surveni pe parcursul executarii lucrarilor;
  • Verifica integritatea izolatiei , ingradirilor, starea carcaselor;
  • Verifica instalatiile de protectie prin legare la nul si/sau legare la pamant;
  • Verifica echipamentul de protectia muncii;
  • Executa legaturile la pamant si in scurtcircuit in zona de lucru;
  • Autorizeaza accesul de lucru cu foc deschis daca lucrarea o impune;
  • In caz de accident de munca informeaza primul superiorul ierarhic despre eveniment;
  • Are grija la folosirea aparatelor electrice portabile sau fixe sa se conecteze la instalatia de legare la pamant;
  • Verfica daca schelele de lucru interioare si exterioare sunt instalate pe suprafete nivelate si curate,daca lucrarea de executat presupune schele;
  • Are grija sa evite concentrarilea de materiale si de oameni intr-un singur loc,daca lucrarea este la
    inaltime, are grija ca materialele sa fie depozitate pentru a nu impiedica accesul si operatiile de transport;
  • Efectueaza controale, revizii, interventii pentru eliminarea deficientelor si incidentelor aparute;
  • Efectueaza verificarea contoarelor de inductie, statice si electronice in montaj direct, semi-
    direct sau indirect;
  • Optimizeaza in permanenta instalatiile si echipamentele electrice;
  • Creeaza planuri ale retelelor electrice respectand parametrii optimi;
  • Citeste desene tehnice;
  • Efectueaza remedieri de complexitate diferita privind grupurile de masura in montaj direct
    depistate cu neconformitati precum: inlocuirea de contoare defecte, succesiune inversa;
  • Executa circuite secundare in echipamentele electrice;
  • Interpreteze schemele electrice;
  • Sa aiba capacitatea de organizare a locului de munca;
  • Sa traga cabluri si sa fixeze traseele de cablu;
  • Sa conecteze masinile industriale si dulapurile electrice pe baza de scheme electrice;
  • Sa testeze diferitele componente electrice;
  • Sa isi insuseasca si sa respecte prin prelucrarea normelor de protectia muncii, a regulilor de tehnica a securitatii muncii pentru toate lucrarile legate de cele de zidarie si in special regulile
    generale privind transporturile , functionarea macaralelor care ridica materiale, legarea
    materialelor si a containerelor la carligul macaralei, intretinerea utilajelor;
  • Sa formuleze observatii si propuneri de natura procedurala sau organizatorica, atunci cand
    situatia o impune;
  • Sa identifice risipa si gestiunea defectuasa a materialelor si sa propuna masuri pentru recuperarea acestora;
  • Sa respecte normele de protectia muncii si de sanatate potrivit reglementarilor in vigoare ;
  • Sa respecte Regulamentul de Ordine Interioara si Regulamentul de Functionare al societatii,
  • Raspunde de intocmirea corecta a sarcinilor conform fisei postului;
  • Rezolva si alte sarcini care cad in sfera sa de activitate , trasate de superiorul ierarhic sau de
    administratorul societatii;
  • Sa aduca la cunostinta angajatorului accidentele de munca suferite de propria persoana sau de alti angajati;
  • Sa respecte programul de lucru al societatii;
  • Sa nu paraseasca locul muncii decat cu acordul superiorului ierarhic.

Program de lucru

Se lucreaza 8 ore/zi, in mai multe schimburi.

Beneficii

  • Pachet salarial motivant, cu crestere automata;
  • Majorare anuala salariala;
  • Prima de fidelitate;
  • Masa de pranz oferita;
  • Cazare pentru cei care nu sunt din Bucuresti in cadrul unitatii de cazare a companiei.

Pentru a apica:

Trimiteți CV-ul dvs. prin e-mail la job@wtb.ro
Numere de contact: +40 752235568